Kaszel u dzieci
poradnik dla rodziców -
przyczyny kaszlu

Więcej o kaszlu

Wizyta u lekarza

Przyczyny kaszlu

Charakterystyczne rodzaje kaszlu:
  • Krztuszący - u niemowlęcia może świadczyć o zapaleniu oskrzelików, do którego dochodzi najczęściej na skutek zakażenia wirusowego. Może powodować niedotlenienie i wymaga w takich wypadkach hospitalizacji.
  • Szczekający - bardzo męczący, atakuje salwami i przypomina szczekanie psa. Przychodzi nagle w nocy i przeszkadza dziecku spać (czasem ma ono też wyraźną chrypkę). Świadczy o tzw. podgłośniowym zapaleniu krtani. Może też powodować znaczną duszność- wymaga wtedy szybkiej interwencji laryngologa
  • Napadowy - poprzedza go napadowe kichanie, zaczerwienienie oczu i obfity wodnisty katar. W przypadku alergii lekarz powinien zidentyfikować czynnik uczulający dziecko, choć czasem bywa to bardzo trudne. Najważniejszym elementem leczenia jest wyeliminowanie alergenu z otoczenia dziecka (zmiana pościeli na sztuczną, codzienne odkurzanie mieszkania, eliminacja grubych dywanów z pokoju dziecięcego).
  • Gwałtowny - może być spowodowany zakrztuszeniem się kawałkiem jedzenia lub zabawką. Pojawia się nagle u zdrowego dziecka, powoduje duszność, dziecko przestaje mówić. Należy zachęcać dziecko do kaszlu, uderzyć je kilkakrotnie między łopatki, a jeśli to nie pomaga- zgłosić się pilnie do szpitala.