Kaszel u dzieci
poradnik dla rodziców -
leczenie kaszlu u dzieci

Leczenie kaszlu u dzieci

Przeziębienie = grypa?

Niewłaściwe leczenie i powikłania
Mimo lekkiego przebiegu, wciąż zdarza się, że przeziębienie jest źle leczone, co czasem może prowadzić do groźnych powikłań. Największym błędem jest zignorowanie choroby lub złagodzenie objawów lekami, bez zalecanego odpoczynku. Ciężka praca, narażenie na złe warunki pogodowe, mała ilość snu, czy spożywanie niewielkiej ilości napojów znacznie wydłużają czas choroby, a czasem prowadzą do poważnych powikłań jak zapalenie płuc lub zapalenie mięśnia sercowego.
Błędem jest również samodzielne rozpoczęcie leczenia antybiotykiem przez pacjenta. Antybiotyki nie są lekami przeciwwirusowymi, więc nie tylko nie pomogą w infekcji przeziębieniowej, ale mogą nawet pogorszyć przebieg choroby, osłabiając organizm walczący z wirusem. Czasem jednak w przebiegu przeziębienia do zakażenia wirusowego dołącza się infekcja bakteryjna, powodując takie objawy jak ropny katar czy wysoka gorączka. Należy się wtedy zgłosić do lekarza, który zadecyduje o konieczności włączenia do leczenia antybiotyku.
Większość leków objawowych stosowanych w chorobie przeziębieniowej można kupić bez recepty. Jak każdy lek, nie są one pozbawione działań niepożądanych. W przypadku ich stosowania bez porozumienia z lekarzem należy bezwzględnie przeczytać ulotkę, a szczególnie zapoznać się z prawidłowym dawkowaniem leku i przeciwwskazaniami do stosowania preparatu. Niewłaściwe leczenie może bowiem doprowadzić do znacznie gorszych konsekwencji zdrowotnych niż sama choroba.