Kaszel u dzieci
poradnik dla rodziców -
leczenie kaszlu u dzieci

Leczenie kaszlu u dzieci

Leczenie kaszlu u dzieci

Jak opiekować się chorym dzieckiem?

Oprócz lęku przed nieznanym, który może utrudniać leczenie, problemem może też być awersja do smaku niektórych lekarstw. W takim przypadku wytłumaczenie celu podawania danego lekarstwa może nie wystarczyć.

- Możemy zasięgnąć rady lekarza, czy dane lekarstwo może być zmieszane z jakimś pokarmem lub napojem. Jeżeli nie, to pozostaje nam odwrócenie uwagi dziecka i podanie lekarstwa wówczas, gdy dziecko nie opiera się. Drugim sposobem są negocjacje.

- Możemy zaproponować, że jak będzie dzielnie przyjmować lekarstwo przez jakiś czas, otrzyma pozwolenie na wykonywanie czynności, którą lubi. Może to być ulubiona zabawa, dodatkowy czas na obejrzenie bajki, wspólna zabawa, pozwolenie na zabawę komputerową.

- Czasem warto również spróbować drobnych nagród w postaci naklejki i przede wszystkim docenienia męstwa malucha. Pozytywna uwaga i pochwały ze strony rodzica bywają bardzo silną motywacja dla dziecka.

W każdym razie ważne, aby nasze propozycje dotyczyły rzeczy, które maluch lubi i ceni. Ponadto należy trzymać się umowy i nie ustępować dziecku jeśli chce otrzymać nagrodę lub pochwałę zanim wykona to, co od niego oczekujemy, ponieważ po otrzymaniu nagrody nie będzie miało motywacji do przyjęcia leku, czy poddania się zabiegom.

Istotne jest też, aby nagrody i ustępstwa w stosunku do dziecka nie były dużo większe niż te, na które dziecko może liczyć, gdy zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami, kiedy jest zdrowe. W przeciwnym razie po chorobie będzie trudniej zapanować nad zachowaniem naszego dziecka.